Lenoir Rhyne Alumni

 
 
 

Nominate a deserving alumni for our 2019 Alumni Association Awards.

Congratulations to the 2018 winners of our Alumni Association Awards

Clarence L. Pugh ’62 Distinguished Alumnus/a Award
Lanier Cansler ’74

Opal L. Moretz ’65 Service Awards
Service to the University
Jack Huss ’69

Opal L. Moretz ’65 Service Awards
Service to the Community
John Hall ’72

Opal L. Moretz ’65 Service Awards
Service to the Alumni Association
Jade Cobb Murray ’03

Rising Star Young Alumnus/a Award
Stephanie Delgado ’07

A full list of previous winners beginning in the 1960's is below:
† deceased

PREVIOUS DISTINGUISHED ALUMNUS/A AWARD RECIPIENTS

1960
Clarence Stasavich †
Athletics

1961
Dr. Karl C. Garrison †
Teacher & Author

1962
W.K. Mauney, Sr. †
Industrialist

1963
Maud Powlas †
Missionary

1964
Dr. Karl Z. Morgan †
Physicist

1965
Robert L. Clemmer †
Architect

1966
Dr. Voigt R. Cromer †
Higher Education

1967
Judge James C. Farthing †
Law

1968
Dr. Dorothy Norman Glenn †
Medicine

1969
Capt. Ernest Lineberger, Jr. †
Navy Chaplain

1970
Dr. William F. Little †
Science

1971
Martha Hines Morehead †
English Educator

1972
Dr. L. David Miller †
Educator

1973
Dr. William H. Moretz †
Medicine

1974
Frank van der Linden †
Journalist

1975
Ozell Kiser Freeman †
Teacher & Author

1976
Dr. Arvo B. Ederma
Public Health

1977
The Rev. Jean Bozeman
Church Ministry

1978
Thomas S. Golden †
Science & Technology

1979
Elwood L. ‘Buck’ Perry †
Manufacturing/Marketing

1980
Dr. Carl S. Blyth †
Sports Medicine

1981
Dr. Jacob F. Blackburn
Computer Science

1982
Frances Kipps Spencer
Religious Art

1983
Dr. Carroll G. Temple †
Cancer Research

1984
Ralph E. Taylor †
U.S. Space Program

1985
Ruth Elizabeth Sigmon †
Missionary

1986
Marion W. Kirby
High School Education

1987
Dr. Hubert V. Park †
Higher Education

1988
Dr. David M. Denton †
Deaf Education

1989
Zeb E. Barnhardt †
Lay Church Administration

1990
Carroll Lee Sain †
Banking

1991
The Rev. Dr. Edgar R. Trexler
Journalism

1992
Thomas W. Reese †
Printing/Conservation

1993
Dr. Raymond M. Bost
Higher Education

1994
Dr. Paul E. Lutz †
Ecology

1995
Dr. Bettie Moretz Smolansky
Sociology

1996
Wilbert W. Seabock
Banking

1997
Richard D. Barnes
College Basketball Coach

1998
Dr. Catherine Tuttle Harris
Sociology

1999
Dr. Louis F. Rossiter
Economics

2000
Dr. John E. Roueche
Higher Education/Research

2001
Dr. David M. Dennis, CPA
Accounting Education

2002
Judy Kluttz Sink
Science Education

2003
Col. Fred T. Brown, Jr.
Healthcare Administration

2004
Dr. Terry K. Satterwhite
Medicine

2005 
The Rev. Dr. Carl M. Fisher, Sr.
International Church Leader

2006 
Judy Johnson
Medical Research

2007
Dr. David E. Shulenburger
Higher Education

2008 
Michael Olson
Business Management
Rick Humphrey
PR & Marketing

2009
The Rev. Dr. Gerald Troutman †
Religious Service Leader

2010
Luther Boliek
Banking

2011
Dr. Grace Chin
Pharmaceutical Research

2012
Ted Goins, Jr.
Services for the Aging
Barry Hastings †
Financial Industry

2013
Bill Stevenson
Department of Defense

2014
Perry Fewell
Professional Football Coach

2015
Burgess Jenkins
Professional Actor

2016
Boyd Wilson
Accounting

OPAL L. MORETZ ALUMNI SERVICE AWARD RECIPIENTS

1960
The Rev. Dr. & Mrs. Philip Wahlberg

1961
Dr. Glenn R. Frye †
ULC Women

1962
L. Klynt Ripple †
Hickory Kiwanis Club

1963
Dr. B.W. Goodman †
Glenn E. Ketner, Sr. †

1964
Lewis B. Carpenter †
Albert M. Allran †
Donald W. Bumgarner †

1965
Citizens of Hickory

1966
N.C. Synod, ELCA
Piedmont Educational Foundation

1967
Elizabeth College Alumnae

1968
Wallace Jorgenson †
St. Andrew’s Luth. Church
Jack Johnson †

1969
Lenoir-Rhyne SGA
Dr. Ira E. Bell †
Clyde A. Farris, Jr. †
Dr. Glenn R. Frye †
Dr. L.C. Gifford †
Charles E. Kepley †
William J. Leath †
George H. Mauney †
William K. Mauney, Jr. †
O. Leonard Moretz †

1970
Loyalty Fund Class Agents
Alumni Day Chairs
Mrs. Don Stafford †
Mrs. Frank Barger †
Mrs. William Daughtrey
Mrs. Richard Boyd
Mrs. Robert Triplett
Mrs. Allan LaTorre
Mrs. Harrison Williams

1971
No Award

1972
O. Leonard Moretz †
James O. Rice, Jr.
David R. Mauney, Jr. †

1973
The Rev. Dr. Albert H. Keck, Jr. †

1974
James E. Phillips †
Robert R. Rhyne, Sr. †

1975
Catawba County Media
Dr. George F. Schott †

1976
Jesse C. Sigmon, Jr. †
Charles M. Snipes

1977
Peggy Whitener Goodman †
N.C. ELCA Congregations
David W. Hoyle

1978
Elsie Black Deaton †
Greater Catawba Valley & Alumni Campaign

1979
Dr. B.W. Goodman †
Opal Ledford Moretz †

1980
Pat Hall Mabe

1981
The Rev. Paul L. Conrad †
Dr. Robin F. Gatwood, Sr.
L. Klynt Ripple †

1982
H. Ned Armstrong †
Dr. Marcus C. Smith
Conrad B. Wessell †

1983
Margaret Adeline Deal †
Harry S. Livengood †

1984
David L. Sparks
Paul Severn Allen †

1985
LR Sign Troupe
Lineberger Foundation

1986
Kenneth Lee Ferguson
Mary Elizabeth Leach †
Arthur G. Sutherland, Jr. †

1987
Jeffrey Paul Greer
Clara Belle Bowman †

1988
Catherine Bowden Norris
Steve Monroe Shuford
Class of 1962

1989
The Rev. Gene Bruce
Bruce Blackburn
LR Faculty & Staff
George Blackwelder
Dr. Rufus Moretz

1990
Harley F. Shuford, Sr.† 
Luther A. Adams †
Madeleine Smith Dassow

1991
Mabel Patterson Brown
Dr. Robin F. Gatwood, Sr. †
Clarence L. Pugh, Sr.
Jeff L. Norris, Sr. †
Dr. Ellis G. Boatmon †

1992
Dorothy C. Armstrong †
Madge & Lloyd Little †
NC ELCA Congregations

1993
Bill Bass †
Odell Moose
George Murphy †
Nancy Skinner
Glenn C. Hilton, Jr. †

1994
Alice L. Trainer
Betty C. Blackburn

1995
Pat Holden
Claud T. Miller †

1996
Charles M. Snipes
Sandra R. Cline
William H. Wood

1997
Professor Ray Strunk †
Andrea Triplette Benfield
Julie Kettner Huffman

1998
Robert Miller
Lester C. Coonse, Jr.
The Rev. Dr. Russell Boggs †

1999
Dr. Ki-Hyun Chun
Dr. Robert L. Spuller
Jeff L. Norris, Sr. †

2000
Sharon Logan Kelly
Thomas E. Deal

2001
Alfred C. Current III
Dr. Neel Bronnenberg †
The Rev. † & Mrs. J.L. Peeler

2002
Doug & Patricia † Sanders
George Schaaf

2003
C. Harry Huss
Allan LaTorre †
Nellie Pruitt

2004
Ann Dasher Hendrix
W. Stine Isenhower

2005
Michelle Ehrhardt McCarl
Steve & Sandra Eades

2006
The Rev. Ron Wilkins †
Jeff Jones
Rosalie Richards

2007
The Rev. Dr. Paulwyn Boliek
Bob & Maureen Tull

2008
The Rev. Dr. Robert Allen
Frances Goins
Michael Arning

2009
Wilbert Seabock
Col. Fred T. Brown, Jr.
Bruce Blackburn

2010
Tony & Margaret Jackson
Joan Whitener Andrews
John Moretz

2011
Boyd & Anita F. Wilson
Dr. Bill Shuford †

2012
Barbara Dugan
Wilton Scronce
Preston Van Deursen
Glenn Morrison
Alfred Current III
Bo Starnes

2013
Cheryl Sigmon Abee
Ed & Polly Byrd
Robert McIver

2014
Robert Mercatante
Jearld Leonhardt
Michael Ervin

2015
Dr. Robert & Kate Esch
J.C. Epting
Loyd Hoke

2016
Colleen Anderson
Janie Peak
Miriam Davis

RISING STAR YOUNG ALUMNUS/A AWARD

2000
H. Dean Cline, Jr. ’90

2001
James O. Treadaway ’92

2002
Jonathan M. Ernst ’93

2003
Dr. Sharon L. Gavin ’89

2004
Dewyone A. “Pedie” King ’97

2005
Heavenly Williams Littleton ’90

2006
Amy Sink ’92

2007
Dr. Andrew J. Haputa ’96

2008
Michael Arning ’94

2009
Dr. Jeremy Miles ’98

2010
D. Neil Myers ’97

2011
Lisa Gonzalez Suggs ’00

2012
Thomas Segura ’01

2013
The Rev. Andrew Taylor-Troutman ’03

2014
Bradley Icard ’09

2015
Billy Pitman ’11

2016
Anthony Laxton ’13

If you need more information or have questions about the Alumni Association Awards process, contact Cheryl Abee, director of alumni engagement 828.328.7351 or lru.director@alumni.lr.edu

 

 

 
More Information